Innowacje dla przyszłości

Inne kraje:
at  fr  ro  ru  ru  ru

"Potężne rezerwy paszowe drzemią w TUZ" (topagrar 1/2018)

W noworocznym numerze miesięcznika topagrar, a dokładnie w dodatku top bydło, możemy przeczytać o niewykorzystanym potencjale polskich łąk i pastwisk.

Przesłanie artykułu, poparte wiedzą eksperta prof. Piotra Golińskiego z UP jest jasne - zmiana profilu gospodarowania użytkami zielonymi z ekstensywnego na intensywny, przynosi bardzo wiele korzyści. Wystarczy dostrzec ukryty skarb, który w postaci łąki i pastwisk, często leży odłogiem przez długie lata.

łąka

Cytując prof. Golińskiego:

"Realny plon z zadbanych TUZ może wynieść 10 ton suchej masy z ha i 1,5 tony białka (...) Z użytków zielonych o przemiennym użytkowaniu nawet 15 ton s.m. z ha i 2,2 tony białka z ha."

Renowacja użytków zielonych oraz ich odpowiednia pielęgnacja sprawią, że znacznie powiększy się zawartość suchej masy, energii i białka w sianokiszonce oraz sianie. Dzięki temu, gospodarz zyska lepiej odżywione krowy oraz poprawę jakości ich mleka. W artykule można również znaleźć przydatne informacje na temat doboru gatunków traw i roślin motylkowatych, które dostarczą niezbędnej energii oraz dużej ilości białka. Ucieszą się również rolnicy ekologiczni - okazuje się, że mieszanki trawiasto-koniczynowe w odpowiednich proporcjach są równie wydajne jak mieszanki trawiaste wzbogacane o sztuczne nawozy.

Jeśli Twoje łąki i pastwiska ucierpiały wskutek zeszłorocznych ulew, musisz ocenić straty i zdecydować się na opcję renowacji lub podsiewu!

krowy

Tags: trawy, podsiew, motylkowate, pasza, hodowla bydła, trwałe, pastwiska, łąki, renowacja, TUZ, pielęgnacja, Użytki zielone

Telefon/Faks: +48 59 841 41 93
 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Centrala w Austrii:
APV - Technische Produkte GmbH
Dallein 15
AT - 3753 Hötzelsdorf

APV Polska                                                Godziny pracy:
ul. Cecorska 9                                        Pon.-pt.: 8:00 - 16:00
76-200 Słupsk