Delikatna pielęgnacja roślin uprawnych

Der Variostriegel in Dammkultur

Regulacja zachwaszczenia bez chemii!

Delikatne, mechaniczne zwalczanie chwastów zyskuje na popularności zarówno w uprawach ekologicznych, jak i konwencjonalnych. Już od dawna jednym z priorytetów dla firmy APV  jest delikatna i zarazem efektowna pielęgnacja roślin uprawnych. Dlatego w naszej ofercie znajdują się maszyny spełniające najwyższe standardy jakości: brona chwastownik VS, brona chwastownik AS oraz pielniki obrotowy RH.

 

Regulacja zachwaszczenia to proste!

By efektywnie zlikwidować chwasty, koniecznym jest wyrwanie ich w możliwie najwcześniejszym stadium rozwoju. Optymalnym terminem bronowania jest faza kiełkowania chwastów, kiedy roślina uprawna pozwala na bronowanie. 

Delikatna ochrona roślin uprawnych wymaga od maszyny pewnej elastyczności ustawień. Nasze urządzenia do pielęgnacji roślin uprawnych zostały tak skonstruowane, by użytkownik mógł ustawić narzędzia robocze w sposób odpowiedni dla potrzeb poszczególnych etapów uprawy i dostosowany do stadium zachwaszczenia. 

Brona chwastownik VS posiada innowacyjny system sprężyn podtrzymujących zęby, dzięki któremu kwalifikuje się do pracy w większości upraw, ponieważ każdy ząb może być regulowany pojedynczo. Dzięki temu maszyna może być stosowana również w uprawach redlinowych, nie niszcząc nadanego redlinie kształtu. Specjalnie uformowane zęby zapobiegają ugięciom bocznym, co gwarantuje precyzyjną pracę na całej powierzchni pola! 

Pielnik obrotowy RH świetnie nadaje się do roślin uprawnych z dużą ilością materii organicznej na powierzchni gleby.  Dzięki ruchowi obrotowemu gwiazd, zęby nie oklejają się. Cechą szczególną jest możliwość regulacji ustawienia każdego z pierścieni obrotowych co 5° w zakresie od 0-30°, co gwarantuje maksymalną elastyczność. 

Brona chwastownik AS to wszechstronna maszyna na polu. Dzięki indywidualnemu zawieszeniu każdego pola brony i doborowi zębów o odpowiedniej średnicy, brona AS dopasowuje się do różnych powierzchni. W połączeniu z hydrauliczną regulacją zębów zmiana ustawień jest jeszcze bardziej komfortowa. 

 

brona chwastownik VS - z innowacyjnym systemem sprężyn podtrzymujących zęby

Delikatna ochrona roślin uprawnych wymaga od maszyny pewnej elastyczności ustawień. Dlatego też  brona chwastownik VS została zaprojektowana tak, by użytkownik mógł zminimalizować ustawienia nacisku zęba brony do jego masy własnej. Dzięki takiemu ustawieniu brona może pracować nawet w bardzo delikatnych uprawach czy stadiach rozwojowych rośliny uprawnej. Brona VS to optymalne narzędzie , by osiągnać zadowalające efekty bronowania. 

W innowacyjny system sprężyn podtrzymujących zęby wyposażona jest jedynie brona VS. To urządzenie, które jest o krok przed pozostałymi konwencjonalnymi urządzeniami do pielęgnacji roślin uprawnych, ponieważ dzięki wyjątkowemu systemowi sprężyn podtrzymujących zęby precyzyjnie dopasowuje się do podłoża i zapewnia ochronę upraw na najwyższym poziomie. Niezależnie od poziomu uniesienia zębów, ich nacisk na podłoże pozostaje stały. Pozwala to na używanie brony również w uprawach redlinowych, takich jak ziemniaki czy marchew, a redlina na pewno zachowa swoją formę. 

W odróżnieniu od tradycyjnej brony chwastownik AS, zęby w modelu VS nie są mocowane bezpośrednio do sprężyny, ale osadzone w ramie tak, by można było je podnosić, co w rezultacie daje niezwykły efekt bronowania. Nie dochodzi bowiem do ugięcia bocznego zębów, które są stale prostopadle prowadzone po wyznaczonym torze. 

 

pielnik obrotowy RH - obrotowa efektywność

Dla  pielnika obrotowego RH  opracowano specjalny mechanizm, za pomocą którego ustawia się kąt nachylenia pierścieni roboczych względem powierzchni gleby i tym samym dostosowuje się agresywność pracy zębów do tolerancji upraw. Regulacja agresywności odbywa się w zakresie od 0-30° z opcją regulacji co 5°. Ta wyjątkowa cecha pielnika obrotowego zapewnia maksymalną elastyczność podczas delikatnej pielęgnacji roślin uprawnych. 

Cechą szczególną pielnika RH są jego gwiazdy obrotowe, których zęby podczas pracy nie oklejają się materiałem roślinnym, co jest wyjątkową zaletą w przypadku siewu w mulcz. Każde ramię z gwiazdą obrotową jest zawieszone niezależnie i może być regulowane indywidualnie. Tym samym możliwa jest agresywna praca pielnikiem między rzędami, a w rzędach z agresywnością dopasowaną do rośliny uprawnej. Dzięki niezależnemu zawieszeniu każde ramię można podnosić osobno, co szczególnie ułatwia np. uprawę międzyrzędową. Również siła nacisku każdego ramienia może być indywidualnie regulowana. Powyższe w połączeniu z 4 kołami kopiującymi umożliwia równomierną i wyjątkowo płynną pracę. 

By jednocześnie wykonywać podsiew lub wysiewać poplony na pielniku RH można zamontować siewnik pneumatyczny o maksymalnej pojemności zbiornika 300l.

 

brona chwastownik AS - brona wielozadaniowa

Brona chwastownik AS posiada 7mm zęby z odstępem śladu zębów wynoszącym dokładnie 31,25 mm. Dzięki temu każdy ząb znajduje się w tej samej odległości od zęba sąsiadującego - nawet, jeżeli ten znajduje się na sąsiednim polu brony. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie wykazały, iż jest to idealna wartość zapewniająca możliwie najlepsze i równe efekty pracy. 

Zęby rozkruszając zaskorupienie gleby na głębokości 2-3cm i powodują lepsze napowietrzenie podłoża, przełamują kapilarność i tym samym zmniejszają parowanie. 

Głównym celem bronowania jest przede wszystkim mechaniczna regulacja zachwaszczenia. Przysypując ziemią bądź wyrywając można zlikwidować blisko 90% siewek chwastów! Warunkiem uzyskania tak wysokiej skuteczności jest przeprowadzenie zabiegu w odpowiednim terminie.

Brona chwastownik AS dostępna jest w trzech szerokościach roboczych: 6, 9 i12m oraz z różnymi akcesoriami, takimi jak hydrauliczna regulacja zębów, oświetlenie, siewniki pneumatyczne i więcej. Możliwe jest również wyposażenie maszyny w zęby o średnicy 6 bądź 8mm.

Chcesz uzyskać więcej informacji na temat naszych urządzeń do pielęgnacji roślin uprawnych?
Tutaj znajdziesz wszystkie szczegóły i różne szerokości robocze. 


Masz dodatkowe pytania dotyczące urządzeń do pielęgnacji roślin uprawnych?
Porozmawiaj z naszym doradcą! Dane kontaktowe znajdziesz tutaj lub odwiedź dealera urządzeń APV w Twojej okolicy.  

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania!